Dobrý sluch a zdravé uši – 5 přirozených způsobů, jak je uchovat

Doba čtení: 6 min

Dobrý sluch a zdravé uši

Schopnost dobře reprodukovat zvuk a normálně nám ukazuje, kde přesně jsme ve světě. Pomáhá nám to i při navigaci. Náš sluch je jedním z 5 základních smyslů, díky nimž jsme tím, kým jsme. Většina lidí dokonce věří, že zvuk a sluch jsou nejdůležitější lidské smysly. Přinášejí nám také radost. Díky tomu, co slyšíme, si užíváme dobrou hudbu a rozumíme tomu, co se děje ve zprávách, filmech a seriálech. Rádi ležíte na svěží louce v horách a posloucháte šumění blízkého potoka? A užít si bourání vln na pláži? To vše se děje díky dobrému sluchu.

Proto musíme udělat vše pro to, abychom zabránili časné ztrátě sluchu. Může se to stát kdykoli – v dětství nebo dospělosti. Tento jev je často dočasný – jako po chřipce nebo nachlazení. V ostatních případech je to způsobeno nedostatečnou pozorností a péčí.

Jaké jsou různé stupně ztráty sluchu? Může to souviset s nadměrným poslechem hudby s vysokým decibelem? Kdy nosit sluchadlo? Co způsobuje tinnitus? Jak si udržím schopnost slyšet a vnímat zvuk? Souvisí to se stresem? A co krevní tlak? Existují nějaké vedlejší účinky kapek obnovy sluchu?

Přirozených způsobů, jak si udržet dobrý sluch, je nekonečno. Trh také nabízí nespočet přírodních alternativ pro obnovu sluchu. Mezi nejvíce preferované bulharské produkty pro tento typ péče patří bio pro obnovu sluchu Audio Vico. U nás jsou nabízeny za dostupnou cenu prostřednictvím oficiálních webových stránek licencovaného distributora.

Níže se naučíme 5 přirozených způsobů, jak si udržet dobrý sluch!

Zrak a sluch – nejdůležitější lidské smysly!

Dobrý sluch a zdravé uši

Sluch se týká naší schopnosti vnímat hluk a zvuky různých typů, sil a frekvencí. Používáme jej k poslechu hudby, rozhovoru s ostatními a posuzování sociálních situací, ve kterých se nacházíme. Lidé mají ve skutečnosti poměrně úzký rozsah sluchu ve srovnání s jinými druhy zvířat. Tento důležitý smysl je snadno citlivý na různé druhy stresu a nárazů. Narodili jsme se s tím, ale musíme se každodenně starat o to, abychom byli věrným společníkem dobrého sluchu. Oficiální webové stránky Centra pro prevenci a kontrolu nemocí ve Spojených státech nám doporučují věnovat zvláštní pozornost zvukovému stresu v pracovním prostředí.

Abychom se mohli začít starat o dobrý sluch, musíme tomu rozumět!

 • Nejprve se musíte naučit rozlišovat mezi poslechem jako akcí a sluchem jako smyslem. Poslech je něco, co vědomě děláte, když se pokoušíte interpretovat nebo porozumět zvuku, který jste slyšeli. Stejně jako rozlišování mezi jednotlivými zvukovými vlnami. Neschopnost slyšet (správně vnímat) okolní svět často vede k depresi a pocitům izolace.
 • Za druhé, sluch je schopnost vnímat zvuk identifikací vibrací z ucha. Abyste porozuměli tomu, jak slyšíte a jak dochází k předčasné ztrátě sluchu, musíte pochopit mechanismy ucha. Bez každé z těchto složek nebudete moci efektivně slyšet. Lidské ucho lze rozdělit na 3 hlavní složky: vnější, střední a vnitřní ucho. A centrum sluchu je v mozku.

Jak dosáhnout brzké ztráty sluchu?

ztráta sluchu, prevence

Existuje několik typů ztráty sluchu. Může být vodivý, senzorineurální a smíšený. Zhoršená schopnost slyšet zvuky je také rozdělena do samostatných kategorií popisujících závažnost případu.

Jsou to následující:

 • Mírná ztráta sluchu: S ním má člověk potíže se zvládáním konverzací, zejména v hlučném prostředí, ale nepotřebuje naslouchátko.
 • Střední: Lidé se středně těžkou poruchou sluchu mají potíže se sledováním konverzací bez naslouchátka.
 • Těžké: Zde se jednotlivci často spoléhají na čtení rtů, a to i při používání sluchadel. Pokud máte těžkou ztrátu sluchu, může být užitečné prozkoumat, zda jsou pro vás dobrou volbou jiné možnosti, jako je kochleární implantát nebo implantáty středního ucha.
 • Hluboký: Sluch je extrémně narušený a komunikace probíhá hlavně prostřednictvím znakové řeči.

Jaké jsou hlavní příznaky ztráty sluchu?

Většina lidí dokáže pochopit, že sluch je důležitý, ale mají problém přesně formulovat proč. Zvuky, které každý den slyšíte, slouží k obohacení vašeho života. Cvrlikání ptáků, smějící se dítě nebo vaše oblíbená píseň mají hodnotu, která je nehmotná. Formuje však každodenní život způsoby, které často považujeme za samozřejmost.

Pokud chcete čelit časné ztrátě sluchu a chorobám, jako je tinnitus, musíte rozpoznat jejich příznaky. Zde jsou hlavní příznaky ztráty sluchu:

 • Rostoucí potíže s porozuměním řeči v hlučném prostředí, například v baru nebo restauraci.
 • Konverzace vyžaduje větší soustředění (a případně čtení rtů), zvláště když mluví několik lidí.
 • Potřebujete vyšší hlasitost na televizoru, ale ne vždy je řeč na obrazovce jasnější.
 • Při nakupování vždy nerozumíte prodejci.
 • Je těžké slyšet ostatní jasně, když jste v autě nebo používáte veřejnou dopravu
 • Lidé, kteří vás dobře znají, si všimli, že se váš sluch zhoršil.

Níže jsme popsali 5 přirozených způsobů, jak zachovat dobrý sluch!

5 snadných kroků k ochraně dobrého sluchu

Zachování dobrého sluchu

Většina lidí na světě může svobodně používat svých 5 základních smyslů. Jsou to sluch, čich, zrak, chuť a hmat. Samozřejmě existují tací, kteří trpí vrozenými nebo získanými chronickými nemocemi a stavy, které narušují jejich normální fungování. Může to být částečná ztráta schopnosti vnímat a reprodukovat zvuk v jednom z uší. Nebo dalekozrakost, astigmatismus a krátkozrakost jako poruchy vidění. Každá neustálá překážka našich smyslů snižuje kvalitu života, který vedeme. A díky tomu se cítíme méně naplněni.

Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) 1 z 5, neboli 5,5% všech dospělých, trpí formou ztráty sluchu. Z toho je mezi 18–35 lety více než 1 miliarda. To má za následek roční náklady na zdravotní péči ve výši 980 milionů dolarů.

Bohužel si velmi zřídka klademe otázku, zda je vše v pořádku s naší schopností slyšet. Teprve když začneme ztrácet sluch nebo se nám rozvine tinnitus (tinnitus), rozhodneme se navštívit specialistu na ucho-nos-krk. A to dělá preventivní opatření neúčinnými.

Co mohu udělat, abych si udržel dobrý sluch? Jak správně zabránit hluchotě? Musím si pravidelně ušní maz čistit roztokem? Musím si dávat pozor, jakým decibelům se vystavuji?

Níže jsme vybrali 5 jednoduchých kroků k udržení dobrého sluchu, které může každý sledovat!

 1. V hlučném prostředí používejte špunty do uší a další ovládací prvky decibelů! Většina takových výrobků je vyrobena z pěny nebo gumy a dobře se dostává do zvukovodu. Dokážou snížit hluk o 15 až 30 decibelů. Rovnoměrně snižují hladinu hluku na všech frekvencích. Užitečné pro lidi, kteří hrají hudbu nebo pracují ve stavebnictví.
 2. Poslouchejte rádio, televizi a hudbu s nižšími hodnotami. Můžete docela snížit hlasitost zařízení kolem vás. To pomůže chránit zdraví vašeho sluchu.
 3. Omezte kouření a příjem alkoholu. Může to znít divně, že tyto dva začarované návyky ovlivňují vaši schopnost reprodukovat a vnímat zvuky normálně. Ale to je vědecký fakt! Studie jasně ukazují, že cigaretový kouř, ať už pasivně nebo aktivně, škodí sluchu. Totéž platí pro používání tvrdého alkoholu, který může v uchu vytvářet toxické prostředí.
 4. Pravidelně cvičte a omezte stres. Pravidelné cvičení posiluje krevní oběh a pracuje pro správné prokrvení uší. Psychické napětí a stres zastavují tok krve. Žijte klidněji a pravidelně cvičte, abyste předešli ztrátě nebo ztrátě sluchu.
 5. Jezte více potravin bohatých na vitamíny a minerály! Věděli jste, že některé vitamíny, jako je B12, jsou životně důležité pro dobrý sluch? Totéž platí pro minerály, jako je draslík a hořčík. Bylo také prokázáno, že chudokrevnost z nedostatku železa je spojena se sníženou schopností replikace zvuku.

# 1. Pravidelně čistěte ušní bláto!

Ušní maz je také známý pod lékařským termínem cerumen a je přirozeným obranným mechanismem. Chrání vnitřek ucha před cizími částicemi, bakteriemi a infekcemi. Je vylučován speciálními žlázami umístěnými ve vašem vnějším uchu a u každé se liší barvou a strukturou.

Přestože je malé množství ušního mazu prospěšné, nahromadění přebytku může způsobit mírnou ztrátu sluchu a nepohodlí. Pokud máte podezření na ucpání, navštivte lékaře ucho-nos-krk. Nikdy se nepokoušejte jej odstranit sami. Riskujete, že ho zatlačíte do ucha a poškodíte jemnou výstelku zvukovodu nebo bubínku. Úspěšně si také můžete vyčistit uši organickými kapslemi Hear Complex.

 čistěte ušní

# 2. Zdůrazněte vitamíny a minerály!

Několik vitamínů a minerálů bylo spojeno se zlepšením funkce uší a sluchu. Mezi nimi je na prvním místě kyselina listová. Podporuje správný krevní oběh v uších a také produkci energie v buňkách. Důležitý je také hořčík. Podporuje zdravou nervovou funkci ve sluchovém systému a působí jako prevence poškození vnitřní výstelky tepen.

Zinek chrání vlasové buňky v uších, které jsou zodpovědné za vydávání vibrací, které do mozku vysílají elektrické signály. Podporuje také imunitní systém těla tím, že působí proti infekcím uší. Vitaminy B nabízejí mnoho potenciálních výhod pro ochranu sluchu, včetně regulace hladin tekutin a optimalizace využití kyslíku. Všechny jsou obsaženy v přírodním komplexu biokapslí pro křišťálově čistý sluch Relaton.

# 3. Omezte počet cigaret!

Studie ukazují, že kouření zvyšuje riziko časné ztráty sluchu až 2krát. Sluch a sluch jsou vážně narušeny účinky nikotinu a oxidu uhelnatého. Kouření také dráždí výstelku středního ucha a narušuje normální funkci Eustachovy trubice. Bylo prokázáno, že nikotin způsobuje tinnitus (tinnitus). Někteří odborníci se domnívají, že to může interferovat s neurotransmitery, které přenášejí zprávy ze sluchového nervu do mozku. Chraňte svůj dobrý sluch pomocí Ottomax+

# 4. Dělejte pravidelnou gymnastiku pro uši!

uši

Uši identifikují, ale je to mozek, který je interpretuje. Cvičení, která posilují vaše mozkové schopnosti porozumění sluchu, vám mohou pomoci stát se lepším posluchačem. Nějakou ušní gymnastiku lze provádět docela snadno. Vydejte se na procházku do lesa, na pláž nebo do podobného prostředí s trochou umělého hluku. Soustřeďte se na své okolí a zaznamenávejte vše, co slyšíte, od cvrlikání ptáků až po poryvy větru. Toto cvičení opakujte několik dní v řadě, abyste se snáze přizpůsobili okolnímu hluku.

Můžete zkusit něco jiného. Nechte přítele nahlas přečíst z knihy nebo časopisu na neznámé téma. Po každé větě zkuste zopakovat přesně to, co řekl. Jakmile zvládnete opakovat věty slovo od slova, zkuste cvičení znovu s televizí zapnutou nebo v hlučné restauraci. Se sluchovou gymnastikou si samozřejmě nemusíte lámat hlavu. Stejných výsledků můžete snadno dosáhnout s biokapslemi Ottomax+

# 5. Meditujte hluboce a pravidelně!

Stále více lidí se obrací k meditaci, aby zlepšilo zdraví sluchu. Důvodem je, že relaxace a hluboké dýchání zvyšují průtok krve do mozku. Což vám může pomoci lépe se naladit na zvuky, které obecně unikají vaší pozornosti. Ačkoli se jedná spíše o mentální cvičení než o fyzickou aktivitu, může být meditace užitečná pro ty, kteří chtějí slyšet jasněji. Pokud na to však nemáte dostatek času, můžete se vždy spolehnout na biokapsle Relixen Oil.

Zvuk života přináší radost a mír!

dítě, uši, sluch

Každé dítě i dospělý si brzy ráno užije zpěv ptáků. Totéž platí pro konverzace vedené v hlučné a veselé společnosti. Abyste si je mohli užít, musíte udělat vše pro to, abyste si udrželi dobrý sluch. Nenechte si tím nic vzít!

Najděte více zajímavých článků na našem blogu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *